English צרו קשר
מחלקת כלואים
  מידע כללי
  קמפיינים
  פעילות שוטפת
  פעילות פרטנית
  פעילות משפטית
  דוחות
  עדכוני תקשורת
  וידאו
מחלקת מהגרים וחסרי מעמד
מחלקת שטחים כבושים
מחלקת תושבי ישראל
מחלקת כפרים בלתי מוכרים
מרפאה פתוחה
מרפאה ניידת
פעילות ציבורית
המתקפה על ארגוני זכויות האדם בישראל
ארכיון / מאגר מידע
אודות העמותה
אתיקה רפואית וזכויות אדם
דרכי פעולה
קחו חלק
העמותה בתקשורת
עלוני רל"א (ניוזלטרים)
Facebook Flicker YouTube

פעיל זכויות האדם איימן נאסר הוחזק במשך 39 ימים בתנאי חקירה וכליאה קשים ובלתי אנושיים - רל"א דורשת לאפשר גישה מיידית לרופא עצמאי כמו גם את שחרורו המיידי

03/12/2012

ביום שני שעבר 22.11.12 הוגש ע"י התביעה הצבאית נגד איימן, עמיתנו מארגון אלדמיר ומגן זכויות אדם מוערך, כתב אישום, שכלל אישומים הקשורים לפעילותו למען זכויות אסירים ועצורים פלסטינים, ספציפית כנגד השתתפותו בפעילויות קהילתיות לציון יום האסיר הפלסטיני בשנים 2011 ו -2012, בנוסף לאישומים על השתתפותו בפעילות סולידריות ומחאה כנגד הפגיעה באסירים והעצורים שובתי הרעב בנוסף לאישום להשתתפותו ביום הזכרון להתנקשות במזכ"ל (לשעבר) החזית העממית לשחרור פלסטין אבו עלי מוסטפא. הדיון בכתב האישום ייערך מחר יום שני ה03.12.12.

איימן נעצר ביום 15.10.12, פרצו לביתו כוחות גדולים של צבא ומסתערבים בליווי כלבים לפני עלות השחר, הפכו את ביתו, החרימו את הטלפון והמחשב הנייד של איימן וחלקים ממחשב ילדיו. הצבא החזיק באיימן למשך יותר משעה בחקירה בביתו, בנפרד מבני משפחתו שהוחזקו בחדר אחר בבית תחת איומי נשק, לאחר מכן הוא והובל לבית מעצר מגרש הרוסים בירושלים. ב22.11.12 הועבר איימן ממגרש הרוסים לכלא מגידו לבידוד יחיד.

איימן הוחזק למשך 39 ימים בחקירה ותנאי אחזקה קשים ובלתי אנושיים, והיה נתון ככל הנראה לעינויים וליחס משפיל, אכזרי ובלתי אנושי. הוא נחקר לשעות ארוכות ברצף שלעיתים הגיעו ליותר מ-20 שעות ברצף, כשהוא כבול בידיו לגב הכסא ורגליו לרגלי הכסא, בשלבים מסויימים של החקירה הוא נחקר עם כיסוי על עינוי. במהלך החקירה איימן היה נתון לאיומים מצד החוקרים בכליאה לכל חייו במידה ולא יודה באשר מייחסים לו. בין סדרות (סשנים) החקירה, איימן היה מועבר לצינוק בידוד בעל קירות אפורים ומחוספסים (שלא ניתן להישען עליהן), עם תאורה צהובה נמוכה תמידית, שמיכה אחת עבושה ומזרן דק המונח על הרצפה. איימן דיווח לעורכי דין שלו כי במהלך החקירה איבד לעיתים התמצאותו בזמן וסבל מכאבי גב קשים וכאבים בבטן ואינו מקבל טיפול ראוי למצבו.

בטרם מעצרו סבל איימן מבעיות כרוניות בגב ובמערכת העיקול, בגינם היה מקבל טיפול מתמשך. עם מעצרו הגישה רל"א לשב"ס ביום 16.10.12 בקשה לביקור רופא עצמאי מטעמה לבדיקת איימן. נציגי רל"א פנו מספר פעמים לבית המעצר למען קבלת תשובה לבקשה ונענו לאורך כל הזמן כי הבקשה נבחנת אצל גורמי בטחון, ושתוחזר תשובה בסיום הבירור. עם העברתו של איימן לבית כלא מגידו, נשלחה פנייה תזכורת לבית הכלא במיגידו למען אישור כניסת רופא פרטי, טרם התקבלה תשובה.

איימן בן 42, תושב כפר ספה מזרחית לראמאללה, נשוא לחלימה ואב לאמין בן 13, נאג'י בן 11, נדים בן 8 ומחמד בן 3. בעל תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית. איימן עובד כחוקר במחלקת התיעוד והמחקר בארגון אלדמיר הפלסטיני מאז שנת 2008, פעיל חברתי, תרבותי וחינוכי מוערך, בנוסף להיותו מרצה לעבודה סוציאלית, במשרה חלקית, באוניברסיטת אל קודס הפתוחה. איימן היה מועמד לבחירות המקומיות של המועצה המקומית ספה השנה, ונבחר לאחורנה בעודו כלוא במגרש הרוסים לחבר במועצה המקומית. הוא גם היו"ר והמייסד של המרכז התרבותי חינוכי "חנד'אלה" בספה. איימן נעצר ונכלא בישראל בעבר שעודו צעיר בן 20 למשך שש שנים ב1991.

איימן זכאי להגנות שלהם זכאים מגיני זכויות אדם אשר פועלים בדרכי שלום לקידום ההגנה על זכויות האדם, כפי שמחייבת "ההכרזה בדבר זכותם ואחריותם של יחידים, קבוצות וארגונים בחברה לקדם ולהגן על זכויות אדם וחירויות יסוד שזכו להכרה בינ"ל" שאומצה ע"י העצרת הכללית של שהאו"ם במרץ 1999.

אנו רואים בחומרה רבה במעצרו ורדיפתו של איימן והנסיון של ישראל להענשתו על מימושו לזכותו לחופש ביטוי, עיסוק, מחשבה והתארגנות, והרשעת פעילותו לקידום זכויות האדם. פרקטיקות דיכוי אלו מיודעות להרתיע ולהפחיד לא רק פעילים פוליטיים, פעילי זכויות אדם אלא להרתיע ולהפחיד אוכלוסיה שלמה מלעמוד על זכויותיה ולהוביל מאבקים בעוולות הכיבוש.

צוות העובדים והמתנדבים ברופאים לזכויות אדם הובילו בשנה האחרונה יחד עם עמיתנו באלדמיר מאבק עיקש למען זכויות ודרישות האסירים הפלסטינים שובתי הרעב, וכנגד מעצרים שרירותיים ומעצרים מנהליים. הפגיעה בעמיתנו איימן היא בגין הענשתו והענשת ארגון אלדמיר על פועלם למען זכויות האסירים, ויותר מכל כאקט קרימיניליזציה (הרשעה) של כל פעילות ארגונית והאדווידואלית למען זכויות פלסטינים בייחוד אסירים ועצורים פלסטינים.

קבלת טיפול רפואי נאות, החזקה בתנאי כליאה שאינם פוגעים בבריאות, ובדיקה ע"י רופא עצמאי מחוץ למערכות הכליאה והביטחון הן זכויות השמורות לכל כלוא המוחזק בשב"ס. זכויות אלה מעוגנות בנהלי שב"ס ובחוק זכויות החולה החל על כלואים כמו גם על אזרחים מחוץ לכלא. העובדה שזכויות אלה נוטות להיות מופרות ביתר קלות כאשר מדובר בכלואים פלסטינים הנחקרים ע"י שב"כ מצריכה תשומת לב והתייחסות מיוחדת כיוון שבנסיבות ואווירה שכאלה עינויים נוטים להיות יותר נפוצים.

רופאים לזכויות אדם דורשת לאפשר גישה מיידית לרופא עצמאי ואת שחרורו את איימן.

 

שלח לחבר הדפסה
© רופאים לזכויות אדם ע"ר-ישראל תנאי שימוש צור קשר מי אנחנו תרמו לעמותה

בניית אתר אינטרנט: imoon פיתוח תוכנה עיצוב האתר: מיכל עודד