//
סכנת חיים מיידית לשני עצירים מנהליים פלסטינים, השובתים רעב ומאושפזים בבתי החולים קפלן וברזילי

שני שובתי הרעב המאושפזים בבתי החולים קפלן וברזילי מסרבים לטיפול רפואי עד שיובטח להם כי ישוחררו וכי לא ייעצרו עם שיפור במצבם; רופאים לזכויות אדם: " מעצר מנהלי – כלי דרקוני, שאין לו מקום במדינה דמוקרטית"

סכנת חיים מיידית נשקפת למקדאד אלקואסמה ולקאיד פספוס, שני עצירים מנהליים פלסטינים, השובתים רעב מזה למעלה מ-90 יום ומאושפזים בבתי החולים קפלן וברזילי. כך מדווחת כעת עמותת רופאים לזכויות אדם. שני העצורים מסרבים לקבל טיפול רפואי במחאה על מעצרם המנהלי. בעקבות עתירה לבג"צ, ולנוכח מצבם הרפואי המתדרדר, הורה בית המשפט להתלות את צו המעצר המנהלי עד לשיפור במצבם, והורה להשאירם בבית החולים לצורך קבלת טיפול רפואי. ואולם, העצורים ממשיכים לשבות רעב, עד שיובטח להם כי לא ייעצרו בשנית במעצר מנהלי עם שחרורם מביה"ח.

מקדאד אלקואסמה, בן 24 מחברון, הוא סטודנט לגרפיקה. ב-2.1.2021 הוא נידון ל-5 חודשי מאסר בגין השתתפותו בטקס קבלת פנים לבן דודו ששוחרר ממאסר לאחר 10 שנים. בהמשך הוארך מעצרו מנהלית לחצי שנה. בשל כך פתח בתאריך 21.7.21 בשביתת רעב, בדרישה לשחררו מיידית, וכעת הוא מאושפז מזה כחודש ימים בבית החולים קפלן.

לפי חוות הדעת של ד"ר לינא קאסם, חברת וועדת מנהל בארגון רופאים לזכויות אדם, אשר ביקרה אצלו לפני מספר ימים, קיימת סכנת מוות מיידית לאלקואסמה. לדבריה, העציר "נראה חיוור, רזון בולט (בהערכה גסה לא שוקל יותר מ-55 ק"ג), נראה חלש ומותש. מדבר לאט ומתקשה לשמוע את הנאמר. שוכב ללא תזוזה ואינו מסוגל לשבת לצורך ביצוע הבדיקה. התקשה לפתוח את העיניים עקב פוטופוביה, כשניסה לפתוח נראתה הגבלת בתנועת גלגלי העיניים וניסטגמוס. בבדיקה נוירולוגית ניכר דלדול שרירים קשה בגפיים, כוח גס ירוד בידיים וברגליים עם ירידה בתחושה בעיקר ברגליים. בהאזנה ללב נשמעו קולות חלשים ואיטיים לא יותר מ50 לדקה".

ד"ר קאסם הוסיפה בחוות דעתה, כי "מדובר במצב מתקדם וירוד של תת תזונה קשה. הסיכון הכרוך בצום כה ממושך כולל הפרעות אלקטרוליטים שעלולות לסכן אותו בדום לב, חוסר ויטמינים בעיקר ויטמין קיי שעלול לסכן אותו בדימום ותיאמין שעלול לגרום לנזק נוירולוגי בלתי הפיך. כמו כן יש סיכון לזיהומים עקב היחלשות של מערכת החיסון".

עציר מנהלי נוסף השובת רעב – קאיד פספוס, בן 32 מאזור חברון– מאושפז בבית החולים ברזילי בשל מצבו הרפואי, אך ממשיך לשבות למרות התלית מעצרו המנהלי. פספוס שובת רעב מזה 98 ימים. בסיכום של בית החולים ברזילי מיום 13.10.21 צוין כי הוא "סובל מחולשה כללית ניכרת וכי מתקשה לעמוד ולהתהלך". כמו כן, צוין כי "יש סכנה מידית להתדרדרות מהירה ואף סכנת מוות מידית". בתוך כך, אשתו של קאיד, דיווחה לרופאים לזכויות אדם כי בבית החולים מסרבים לאשר לה להשאר ליד בן זוגה במהלך הלילה למרות מצבו הרפואי המסוכן. עוד דיווחה, כי שומרי בית החולים לוקחים ממנה את תעודת הזהות בכל פעם שהיא מגיעה לבקרו.

בנוסף למקדאד וקאיד, ישנם עוד שני עצירים מנהליים פלסטינים, השובתים רעב מזה למעלה מ-60 ימים במחאה על מעצרם המנהלי.

עמותת רופאים לזכויות אדם קוראת לשחרורם של כל העצורים המנהלים, ומטילה את מלא האחריות לחיהם של העצורים השובתים ולבריאותם על ישראל. "שוב ושוב מתעקשות הרשויות לשלול את זכויות האדם הבסיסיות של עצורים פלסטינים ולהשתמש במעצר מנהלי – כלי דרקוני, שאין לו מקום במדינה דמוקרטית. אחרי חודשים במעצר שאיש אינו יודע מה עומד מאחוריו, ישראל חייבת לבחור – או להגיש כתב אישום נגד העצורים או לשחררם לאלתר. כל בחירה אחרת היא חרפה מוסרית וחוקית ועלולה להוביל לאסון".

כתבות מומלצותהכל >