//
הישג במלחמה נגד מגיפת האופיואידים

בעקבות עתירה משותפת עם 'לאלתר': משרד הבריאות יבחן מחדש את שינוי את האזהרה על אריזות תרופות אופיאטיות, כך שתזהיר את המטופלים כי השימוש בתרופה גורם לתלות פיזית.

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

בעקבות דיון שהתקיים בעתירה משותפת עם 'לאלתר' שהוגשה על ידי עו"ד תמיר בלנק, משרד הבריאות ישקול לשנות את האזהרה על אריזות תרופות המכילות חומרים אופיאטים, כך שתזהיר את המטופלים כי השימוש בתרופה גורם לתלות פיזית.

זה לא שהמאבק הסתיים, או שהקהילה הרפואית כולה איתנו, או שמשרד הבריאות הפך למנוע חזק במאבק, אבל היה במהלך הדיון רגע ששינה את הכל, שאחריו אי אפשר עוד לומר לנו שאנחנו טועים. ד"ר פאולה רושקה, מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות אמרה בפה מלא בעדות לשופטי בג"צ: תרופות אופיואידים גורמות לתלות פיזית לכל המטופלים בוודאות! לא אולי, לא עלול, לא חלק מהמטופלים – תלות פיזית ודאית.

למרות מגיפת האופיואידים שגבתה קורבנות רבים, ולמרות שאין תמיכה באפקטיביות הטיפול באופיואידים בכאב כרוני לטווח ארוך בעוד סכנותיו קשות ומוכחות, סירב משרד הבריאות לשנות את האזהרה על אריזות האופיואידים. תחת זאת בחר להציג שורה של צעדים שעסקו בשינוי התנהלות הרופאים ומערכת הבריאות, ולא בהעלאת מודעות בקרב המטופלים.

לאורך כל התנהלות העתירה העלנו דרישה בסיסית: שלמטופלים יינתן המידע המדויק על התרופות האופיאטיות כך שיוכלו לכל הפחות לקבל החלטה מושכלת. לכן, היה קשה לנו להבין מדוע מתעקש משרד הבריאות שלא לשנות את האזהרה. ביום הדיון היה מתסכל לראות שבצד אחד של האולם אנחנו ו'לאלתר – הקרן לתמיכה בחולים נרקוטיים', המייצגים את קורבנות המגפה, כשבצד השני משרד הבריאות עומד יחד עם חברות התרופות. היה קשה להקשיב לטיעונים כמו 'האזהרות ירתיעו גם מטופלים שזקוקים לאופיואידים', או ש'אין מספיק מקום על האריזה להגדלת האזהרה'.

לאחר שהובהר כי תלות פיזית הינה וודאית בשימוש באופיואידים, החליטו השופטים שראוי לבחון את תיקון האזהרה על אריזות תרופות האופיואידים. לא תם המאבק, אבל עברנו משוכה חשובה. יחד עם 'לאלתר' אנו נמשיך לפעול עד לשינוי האזהרה כך שתתאים לעובדות, ועד שמשרד הבריאות ינקוט בצעדים נוספים ויעמוד לצד החולים שלהם הוא מחויב לדאוג.​

כתבות מומלצותהכל >